نماگر بورس تهران در پايان معاملات روز گذشته براي ششمين روز متوالي به روند صعودي خود ادامه داد. به اين ترتيب ديروزشاخص سهام با رشد ۵۳۸ واحدي (معادل ۶/ ۰ درصد) در سطح ۹۴ هزار و ۷۰۳ واحدي قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات امروز رشد دسته‌جمعي سهام بورسي بود؛ به‌طوري که شاخص کل هم‌وزن (با اثرگذاري يکسان نمادها) با رشد ۵/ ۱ درصدي همراه شد. اين بيشترين رشد شاخص کل هم‌وزن از ۲ تير ۹۵ به‌شمار مي‌رود. به نظر مي‌رسد اميدواري به پايبندي اروپايي‌ها و صحبت‌هاي متناقض مقامات آمريکايي در رسيدن قيمت سهام به کف‌هاي قيمتي سبب شده است تا کوچکترين خبر مثبتي، واکنش سريع فعالان بازار را در پي داشته باشد. در ديگر بازارهاي موازي نيز تا حدودي اين امر قابل قابل لمس بود؛ به‌طوري که نرخ دلار در بازار غير رسمي در مسير کاهشي قرار گرفته است. در اين جلسه معاملاتي، نقش حقوقي‌ها در معاملات سهام کمرنگ‌تر از روزهاي پيش شد و تغيير مالکيت سهام در پايان بازار به نفع فعالان حقيقي بازار رقم خورد. موضوعي که خود مي‌تواند نشان دهنده افزايش اقبال معامله‌گران به سهام بورسي باشد.

دلايل اقبال به گروه‌هاي مرتبط با بازار مسکن

يکي از صنايع بورسي که در روزهاي اخير، نگاه فعالان بازار را به خود جلب کرده است، گروه‌هاي مرتبط با بازار مسکن بودند. به اين ترتيب سه گروه انبوه‌سازي، سيمان و کاشي و سراميک از روز يکشنبه قدم در مسير صعودي گذاشتند. اين روند صعودي طي معاملات روز گذشته نيز ادامه پيدا کرد. به اين ترتيب صنايع مذکور که طي معاملات سال ۹۶ به ترتيب با افت ۱۴، ۱۷ و ۱۶ درصدي شاخص صنعت خود مواجه شده بودند، تنها در سه روز معاملاتي گذشته به ترتيب با رشد ۸، ۳ و ۲ درصدي همراه شده‌اند. درخصوص رشد اين صنايع بورسي مي‌توان دلايل چندگانه‌اي را برشمرد. از يکسو مي‌توان روند نزولي چندين ساله اين نمادها  را مهم‌ترين دليل بازگشت توجه فعالان بورسي قلمداد کرد. نگاهي به روند شاخص صنايع گروه‌هاي مورد بررسي گواهي بر اين مدعا است؛ به‌طوري که شاخص دو گروه انبوه‌سازي و سيمان چندي پيش به کمترين رقم از ابتداي سال ۹۲ رسيد و در شرايط کنوني در حال بازگشت از اين کف ۵ ساله است.

در نگاهي ديگر مي‌توان به اخبار تاثيرگذار بر فعاليت شرکت‌هاي زيرمجموعه اين گروه‌ها توجه داشت. بسياري از کارشناسان، محرک اصلي رشد قيمتي اين روزهاي نمادهاي مذکور را، رونق نسبي معاملات مسکن در ماه‌هاي اخير عنوان مي‌کنند. طي چند سال اخير رکود بازار مسکن را فراگرفته بود و ضعف قدرت خريد در سمت تقاضا عامل اصلي اين رکود عنوان شده بود. طي سال‌هاي گذشته تلاش بسياري از سوي مقام سياستگذار براي خروج بازار مسکن از اين بحران صورت گرفته که به‌عنوان نمونه مي‌تواند به افزايش تسهيلات خريد مسکن در شکل‌هاي گوناگون اشاره کرد. در شرايط کنوني اما قيمت مسکن مسير صعودي در پيش گرفته و رشد‌هاي قابل توجهي را ثبت کرده است. هر چند رشد افسارگسيخته قيمت مسکن مي‌تواند عامل سرکوب‌کننده تقاضا و تعميق رکود در اين بازار باشد، اما بايد اذعان کرد، اين سطوح قيمتي فضا را براي شرکت‌هاي بزرگ اين حوزه به خصوص انبوه‌سازان مساعد کرده است تا پس از مدت‌ها با فروش دارايي‌هاي خود، به رونق صورت جريان وجود نقد خود کمک کنند.

درخصوص صنعت سيمان نيز علاوه بر تلاش براي بازگشت از کف ۵ ساله، اخبار مساعدي به گوش مي‌رسد. بر اساس اين اخبار، قرار است در ماه آينده، سيماني‌ها قيمت پيشنهادي خود را اعلام کنند. اين پيشنهاد تعيين قيمت مي‌تواند سبب افزايش خوش‌بيني نسبت به سودآوري شرکت‌هاي سيماني باشد. در عين حال اخباري مبني بر پيگيري حل مشکلات مربوط به صادرات سيمان به روسيه و عراق شنيده مي‌شود که خود بر روند قيمتي سهام اين شرکت‌ها اثرگذار است. در مجموع اين عوامل سبب شد تا روز گذشته بيش از ۸۰ درصد سيماني‌ها با رشد قيمتي همراه شوند. تشکيل صف‌هاي خريد از نمادهاي سيماني در اين روز از نظرها پنهان نماند.

 صف‌نشيني خودرويي‌ها

همانطور که بارها در گزارش‌هاي پيشين «دنياي اقتصاد» تاکيد شده است، صنعت خودرو بيشترين تاثير را از تحولات سياسي پذيرا است. در اين ميان پس از خروج آمريکا از برجام و در شرايطي که تحريم‌هاي آمريکا مجددا در ۹۰ و ۱۸۰ روز آينده اعمال خواهد شد، سوال اصلي تعيين‌کننده روند سهام خودرويي، عملکرد کشورهاي ديگر به خصوص اروپايي‌ها در مقابل اين جريان است. هر چند کشورهاي اروپايي در حال حاضر بر پايبندي به برجام تاکيد کرده‌اند، اما بايد ديد تا چه حد زير فشار آمريکا که احتمالا روز‌به‌روز بيشتر خواهد شد، دوام مي‌آورند. در اين شرايط به نظر مي‌رسد فعالان بازار نسبت به پايبندي اروپايي‌ها نسبت به تعهداتشان خوش‌بين هستند. به اين ترتيب خودرويي‌ها پس از پشت سر گذاشتن فشارهاي فروش، به مدار صعودي بازگشتند و عموما با صف‌هاي خريد به معاملات روزانه خود پايان دادند. در اين ميان به نظر مي‌رسد پيش‌خور شدن هيجانات سياسي ناشي از برهم خوردن توافق هسته‌اي و افت قيمت تا کف‌هاي رواني مهم‌ترين عامل بازگشت قيمتي خودرويي‌ها باشد.

نگاهي به ديگر صنايع بورسي

در روزي که اکثر سهام بورسي قدم در مسير افزايش قيمت گذاشتند، قندي‌ها مسيري متفاوت را در پيش گرفتند و عمدتا شاهد ريزش قيمت‌ها بودند. بيشترين افت قيمت در اين گروه به نماد معاملاتي «قشرين» به ميزان ۳/ ۴ درصد اختصاص داشت که به نظر مي‌رسد به دليل رشد‌هاي قيمتي اخير سهام اين شرکت باشد. ديگر نمادهاي اين گروه اما با افت محدود قيمت مواجه شدند. در مجموع نيز شاخص اين گروه از ابتداي سال تاکنون که اغلب صنايع بورسي با افت مواجه شده‌اند، رشد بيش از ۹ درصدي را تجربه کرده است. به اين ترتيب افت محدود قيمت اين سهام، موضوع عجيبي به نظر نمي‌رسد. «فولاد» روز گذشته بار ديگر در صدر نمادهاي تاثيرگذار بر شاخص بورس قرار گرفت. ديروز مديرعامل اين شرکت، در برآوردي محتاطانه سود هر سهم خود را براي سال جاري ۷۷ تومان عنوان کرد. چشم‌انداز رشد سودآوري اين شرکت سبب شد تا معاملات ديروز اين سهم با رشد تقاضا مواجه شود. همچنين روز يکشنبه معامله بلوک ۴ درصدي «فولاد» قطعي شد. فولاد مبارکه، ۱۵ ارديبهشت شاهد دومين عرضه بلوکي در سال جاري بود که طي آن بيش از سه ميليارد و ۴۸ ميليون و ۸۳ هزار سهم به قيمت پايه هر سهم ۲۸۵۷ ريال معامله شد. در عين حال معامله محصولات اين شرکت در دادوستدهاي بورس کالا نيز عامل اثرگذار ديگري در معاملات ديروز «فولاد» است.

در اين جلسه، انواع محصولات گرم و سرد و پوشش‌دار فولاد مبارکه با نرخ قراردادهاي سلف هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت. نرخ‌هاي فروش اين محصولات همچنان مويد سودآوري قابل توجه اين شرکت در سال جاري است.

مروري بر بازگشايي بازارهاي جهاني

بورس لندن معاملات روز گذشته خود را با آرامش نسبي همراه با رشد محدود قيمت‌ها آغاز کرد. در اين روز بهاي مس نيز با رشد ۲/ ۰ درصدي در سطح ۶۹۳۹ دلار در هر تن قرار گرفت. آلومينيوم نيز وضعيت مشابهي را تجربه کرد و ۲۲۷۹ دلار در هر تن معامله شد. سرب اما رشد بيشتري را تجربه کرد و با رشد ۴/ ۱ درصدي، ۲۳۸۲ دلار در هر تن قيمت خورد. (قيمت‌ها در لحظه تنظيم گزارش ساعت ۱۵ ذکر مي‌شود.) تزلزل ارزش دلار آمريکا در برابر سبدي از شش ارز مطرح جهان در کنار اميدواري فعالان بازار با کاهش تنش‌ها در روابط تجاري ميان آمريکا و چين پس از اظهارنظر ترامپ در زمينه فعاليت شرکت ZTE در آمريکا از مهم‌ترين دلايل رونق معاملات در روز گذشته به شمار مي‌رود. بر اين اساس قرار است ترامپ، تحريم شرکت مخابراتي ZTEچين را که به بهانه ارتباط با ايران اعمال شده بود، لغو کند. در بازار نفت اما، به دليل افزايش دکل‌هاي حفاري آمريکا و موضع منفي در قبال تحريم عليه صادرات نفت ايران، قيمت نفت در دومين جلسه متوالي کاهش پيدا کرد. تصميم هفته گذشته ترامپ درباره توافق هسته‌اي ايران، ابهام‌هاي زيادي درباره افق بازار نفت ايجاد کرد. در اين خصوص برخي معتقدند تنش‌هاي موجود به شکل ديپلماتيک قابل رفع است و عده‌اي ديگر مي‌گويند به‌زودي بازار با کسري عرضه مواجه مي‌شود.

در بازار چه گذشت؟

همان‌طور که اشاره شد ديروز نماگر بورس تهران با ثبت بيشترين رشد از ۲۰ فروردين ماه، در سطح ۹۴ هزار و ۷۰۳ واحد ايستاد. همچنين ديروز ارزش معاملات خرد سهام در سطح ۱۲۳ ميليارد تومان قرار گرفت. بررسي روند صنايع بورسي در روز گذشته نشان مي‌دهد از ۳۸ ‌صنعت مورد بررسي، شاخص ۲۸ صنعت با رشد همراه شد و ۶ صنعت نيز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند (شاخص ۴ صنعت بدون تغيير ماند). بيشترين بازدهي‌هاي ديروز بورس تهران (معادل ۶/ ۴ درصد) از آن گروه استخراج زغال‌سنگ با تک نماد «کطبس» شد.  روز گذشته خالص تغيير مالکيت ميان بازيگران اصلي بازار نيز با کمرنگ شدن نقش حقوقي‌ها، به نام سهامداران حقيقي بازار رقم خورد. به اين ترتيب ديروز حدود ۱۳۶‌ميليون سهم به ارزش ۱۸ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان از پرتفوي حقوقي‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقيقي‌ منتقل شد.