در روز آغاز به کار بازار دوم ارز، قيمت دلار در بازار آزاد تقريبا به توازن رسيد و کانال نوساني آن در مرز ۹ هزار تومان قرار گرفت. روز سه‌شنبه قيمت دلار تا ساعت ۴ بعدازظهر کشش چنداني براي رشد قيمت از خود نشان نداد؛ ولي در ابتداي روز در برابر نزول به زير مرز ۹ هزار توماني نيز مقاومت کرد. دامنه نوسان قيمت دلار در روز سه‌شنبه محدودتر و در بازه ۹ هزار و ۱۵۰ تا ۹ هزار و ۶۰۰ تومان بود. با اين حال، بيشتر نوسانات بازار در دامنه محدودتر ۹ هزار و ۴۰۰ تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان صورت گرفت. اين اتفاق در حالي رخ داد که در روزهاي گذشته کانال نوساني دلار در مرز ۱۰ هزار تومان قرار داشت. سومين نوسان متوالي دلار در کانال ۹ هزار تومان اين تلقي را در ميان معامله‌گران به وجود آورده بود که اين ارز براي مدتي نوسانات زيادي را تجربه نخواهد کرد.

عرضه پتروشيمي‌ها در بازار دوم

روز گذشته، قيمت معادل دلار در بازار دوم نيز يک کانال پايين‌تر از بازار آزاد بود. بر اساس گفته‌هاي فعالان، در اين روز برخي شرکت‌هاي پتروشيمي نرخ حواله درهم در بازار دوم را ۲ هزار و ۲۰۰ تومان تعيين کردند؛ با اين نرخ حواله، ارزش دلار حدود ۸‌هزار و ۱۰۰ تومان بود. يک شرکت پتروشيمي نرخ حواله يورو در امارات را حدود ۹ هزار و ۳۵۰ تومان قيمت زد؛ حال آنکه يک شرکت ديگر حواله يورو در آلمان را ۱۱ هزار تومان ثبت کرده بود. نکته جالب که در اکثر خبرگزاري‌ها عنوان شد آن بود که ارزهاي عرضه شده خريدار چنداني نداشتند. بر اساس گزارش بانک مرکزي، روز گذشته ۱۰۰ هزار دلار آمريکا در بازار دوم با قيمت ۸ هزار و ۹۵۰ تومان معامله شد. با اين حال، بيشترين معاملات مربوط به نرخ حواله درهم بود. روز گذشته، از ميان مبالغ عرضه شده ۳۰ ميليون درهم امارات با قيمت ۲۲۰۰ تومان معامله شده است؛ همچنين يک ميليون يورو نيز با قيمت ۹۳۳۰ تومان معامله شد. بر اساس قيمت حواله درهم، ارزش يورو نيز حدود ۹۳۰۰ تومان بود.

به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، با توجه به توافقي بودن قيمت در اين بازار، عرضه‌ها در چند نوبت، بازنگري و با قيمت‌هاي پايين‌تر صورت گرفته و در نهايت، معاملات قطعي شده است. جمع مبالغ عرضه شده تا بعدازظهر ديروز ۵/ ۶ ميليون يورو، ۳۷ ميليون درهم امارات و ۳۳۰ هزار دلار آمريکا بود. همچنين از ۲۳ مورد عرضه صورت گرفته ۷مورد توسط پتروشيمي‌ها بوده است که همه موارد نيز معامله شده‌اند.يکي ديگر از اتفاقات مهمي که روز گذشته رخ داد، بيش از ۲۰۰ تومان افت براي نرخ مبادله‌اي دلار بود. در چهارمين روز هفته، دلار در مرکز مبادلات با ۲۱۲ تومان کاهش مواجه شد و بار ديگر روي عدد ۴‌هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت. نرخ دلار مبادله‌اي از اواخر ارديبهشت ماه در مسير افزايشي قرار گرفت و پس از گذشت نزديک به ۳ ماه تا عدد ۴هزار و ۴۱۲ تومان بالا رفت. با اين حال، روز سه‌شنبه عقب‌گرد در اين قيمت‌گذاري دلار مبادله‌اي را به قيمت ۲۲ فروردين بازگرداند. پس از آن تاريخ قيمت يک ماه ثابت بود و از اواخر ارديبهشت به آرامي حرکت صعودي را آغاز کرده بود.

سير نزولي سکه تمام

سکه تمام بهار آزادي در مقطع ابتدايي روز سه‌شنبه تا کانال ۳ ميليون و ۱۸۰ هزار تومان عقب‌نشيني کرد؛ سقف قيمت اين فلز گرانبها در اين روز ۳ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان بود. حدود ساعت ۴ بعدازظهر سکه ۳ ميليون و ۲۳۰ هزار تومان قيمت خورد که ۱۸۰ هزار تومان کمتر از قيمت روز دوشنبه بود. با افت قيمت روز گذشته، ارزش بازاري سکه به فاصله تقريبي ۳۰۰ هزار توماني ارزش ذاتي خود رسيد. در روزهاي قبل بعضا فاصله اين دو قيمت به بيش از ۸۰۰ هزار تومان رسيده بود. به گفته فعالان، روند نزولي سکه تمام بهار آزادي فروشنده‌هاي زيادي را رهسپار بازار کرده است؛ در اين شرايط، برخي فعالان عنوان کردند که پس از ساعت ۵ بعدازظهر ميزان عرضه در بازار شدت گرفت و قيمت اين فلز گرانبها حتي تا مرز ۳ ميليون و ۱۳۰ هزار تومان در ساعات انتهايي روز عقب‌نشيني کرد. برخي فعالان عنوان کرده‌اند کاهشي شدن روند سکه‌هاي پيش فروش را روانه بازار کرده است.

از کاهش تا بازگشت دلار

به گفته فعالان، پس از صحبت‌هاي رئيس‌جمهوري در شبکه يک سيما، قيمت دلار در معاملات پشت خطي در مسير کاهشي قرار گرفت. به‌عنوان مثال، برخي دلالان عنوان کردند که پس از صحبت‌هاي روحاني، قيمت تا ۹ هزار و ۳۰۰ تومان پايين بود. صبح روز سه‌شنبه کاهش قيمت با هيجان زيادي ادامه پيدا کرد و قيمت تا محدوده ۹ هزار و ۱۵۰ تومان عقب‌نشيني کرد. برخي فعالان، يکي از نشانه‌هاي هيجان در بازار داخلي را نرخ حواله درهم دانستند. به گفته آنها در حالي که در بازار آزاد دلار تا ۹ هزار و ۱۵۰ تومان افت کرده بود، نرخ حواله درهم حدود ۲ هزار و ۵۸۰ تومان بود. با اين نرخ حواله درهم ارزش دلار حدود ۹ هزار و ۴۷۰ تومان بود. اين عدم تعادل موجب شد معامله‌گران در محدوده ۹ هزار و ۱۵۰ توماني به‌عنوان خريدار وارد بازار شوند و معامله‌گران توانستند قيمت را تا محدوده ۹ هزار و ۶۰۰ تومان بالا بياورند. در حالي که بسياري از خبرگزاري‌ها از افت قيمت بازار آزاد به زير مرز ۹ هزار توماني خبر دادند، روز گذشته تنها قيمت در ابتداي روز در هرات افغانستان به زير مرز ياد شده رفت. از ابتداي هفته برخي از خبرگزاري‌ها و کانال‌هاي اطلاع‌رساني جو افزايشي يا کاهشي را در بازار برجسته مي‌کنند؛ جوسازي‌هاي اين‌چنيني در ميان‌مدت مي‌تواند تکانه‌هاي قيمتي را در بازار افزايش دهد. در چنين شرايطي که کانال‌هاي اطلاع‌رساني، بعضا اطلاعات را به‌صورت غلط به بازار پمپاژ مي‌کنند، به نظر مي‌رسد بهتراست بازارساز با احياي سامانه سنا قيمت‌هاي تعادلي بازار آزاد را خود منتشر کند. همچنين تعميق بازار دوم و اطلاع‌رساني قيمت‌ها در اين روز فضاي معاملاتي را شفاف‌تر خواهد کرد.

ساماندهي صرافي‌ها؛ شرط آرامش در بازار

ظهر روز گذشته برخي از مردم به بازار مراجعه کرده بودند تا از صرافي‌ها ارز مورد نياز خود را تهيه کنند. با اين حال، بيشتر صرافي‌ها تا ساعت يک بعدازظهر عنوان مي‌کردند، دستورالعملي به آنها ارسال نشده است که چگونه خريد و فروش ارز را کليد بزنند. اين موضوع موجب شده بود که تعداد افراد عادي حاضر در خيابان فردوسي نسبت به روزهاي گذشته افزايش پيدا کند. بسياري از اين افراد عنوان مي‌کردند، براي سفر خود نياز به ارز دارند؛ البته برخي نيز عنوان مي‌کردند براي مصارف آينده خود نياز به دلار دارند و قصد دارند در قيمت‌هاي فعلي اقدام به تهيه آن کنند. با اين حال، صرافي‌ها قيمتي را روي تابلوي خود درج نکرده بودند و فقط جمله «به دستور بانک مرکزي خريد و فروش ارز نداريم» که در سه ماه گذشته روي در ورودي آنها جلوه‌گري مي‌کرد را برداشته‌ بودند؛ دليل عدم فروش، عدم ابلاغ دستورالعمل بود. از اواسط روز عنوان شد که دستورالعمل فعاليت صرافي‌ها توسط بانک مرکزيابلاغ شده است و بايد ديد از روز جاري صرافي‌ها چه فعاليتي را در پيش خواهند گرفت. بيشتر تحليلگران عنوان مي‌کنند اگر صرافي‌ها ارز مورد نياز مسافران يا ساير افرادي که به‌طور ضروري به ارز نياز دارند را تامين نکنند، بازار بار ديگر با مشکل مواجه خواهد شد. در اين شرايط، بازارساز بايد به سرعت با تعامل مستمر با صرافي‌ها متغيرهايي را فراهم کند که افرادي که به ارز نياز دارند، بتوانند با آرامش به آن دست پيدا کنند. به نظر مي‌رسد بيشترين مشتري صرافي‌ها در روزهاي آينده مسافراني باشند که به آن سوي مرزها پرواز دارند. برخي از آنها که به اميد دريافت ارز ارزان اقدام به رزرو برخي تورهاي مسافرتي کرده بودند، ممکن است طي روزهاي آينده براي تامين بخشي از هزينه‌هاي خود به بازار آزاد مراجعه کنند. پاسخگويي به تقاضاهاي اين‌چنيني التهاب بازار را کاهش خواهد داد. بسياري از تحليلگران باور دارند، در صورتي‌که روند کار در بازار دوم به‌طور کامل براي صرافي‌ها شرح داده شود و تشويق‌کننده‌هايي نيز براي عرضه ارز در نظر گرفته شود، مي‌توان به تقاضاهاي عادي مردم پاسخ داد.