شاخص سهام طي معاملات روز گذشته با جهش ۲۹۰۱ واحدي و پشت سر گذاشتن سه کانال قله‌اي جديد در کارنامه زمستاني اين بازار ثبت کرد و در بالاترين سطح از سوم آذرماه ايستاد. ارزش معاملات خرد سهام نيز با مشارکت قابل توجه معامله‌گران حقيقي بازار در سطوح مناسبي قرار گرفت که از ورود پول‌هاي جديد به بازار حکايت مي‌کرد. شرايطي که سبب شد تا بيش از نيمي‌ از نمادهاي حاضر در اين بازار، با ثبت قيمت‌هاي مثبت به معاملات روزانه خود پايان دهند. در اين ميان علاوه بر دلايلي چون تداوم افزايش تقاضا براي محصولات عرضه شده در بورس کالا، روند مناسب قيمت‌ها در بازار جهاني و قرار گرفتن سهام در سطوح حساس قيمت‌ و چشم‌انداز مثبت فعالان بازار در آينه پيش‌بيني تحليلگران از سودآوري بخش عمده بنگاه‌هاي بورسي در سال آتي، تداوم موج صعودي شاخص کل بورس تهران را به دنبال داشت. هر چند در ادامه ممکن است مسير اين نماگر تا حدودي تغيير کند اما در صورت عدم بروز رخدادي غيرمنتظره، مي‌تواند ارمغان‌دهنده موج چهارم بورس تهران در سال ۹۷ باشد. ديروز شاخص سهام با ثبترشد ۸/ ۱ درصدي (بيشترين ميزان رشد شاخص از ۴ اسفندماه) از قله قبلي اين نماگر در زمستان فراتر رفت و در سطح ۱۶۷ هزار و ۳۷۱ واحد ايستاد. نماگر بورس تهران طي اين مدت سه بار تلاش کرد تا از مرز رواني ۱۶۷ هزار واحد عبور کند و در ارتفاعي بالاتر بايستد، که هر بار به دلايلي عمدتا رواني ناکام ماند. اما در معاملات ديروز سهامداران با جسارت بيشتري در معاملات و به‌ويژه سمت تقاضا مشارکت کردند. به اين ترتيب ارزش معاملات خرد سهام به بيشترين مقدار در ۱۲ روز معاملاتي اخير دست يافت و به ۶۵۸ ميليارد تومان رسيد.

دلايل جهش شاخص سهام

در روزهاي صعودي بورس تهران، دليل مشخصي را نمي‌توان بيان کرد، بلکه مجموعه‌اي از عوامل و گاهي بهانه‌ها، شرايط کلي بازار را براي ثبت يک روز صعودي فراهم مي‌کنند. برخي از اين عوامل به نشانه‌هاي مربوط به موج قبلي صعود شاخص سهام همچون روند مناسب قيمت‌ها در بازارهاي کالايي و تداوم تقاضا براي محصولات عرضه شده از سوي شرکت‌هاي بورسي در بورس‌ کالا بازمي‌گردد که ديروز تحرک جدي گروه‌هاي کالايي بورس تهران را به دنبال داشت. در عين حال به نظر مي‌رسد برخي بورس‌بازان پس از اصلاح قيمتي اخير بازار سهام و رسيدن قيمت‌ها به سطوح جذاب، فرصت را براي ورود دوباره به گردونه معاملات غنيمت شمرده‌اند. در اين ميان انعکاس پيش‌بيني تحليلگران درخصوص سودآوري بخش عمده بنگاه‌هاي بورسي در سال آتي در رفتار معامله‌گران بازار سهام نيز به خوبي هويداست. به اين ترتيب صرف نظر از رفتار بازار سهام در روزهاي آتي، آنچه کاملا مشخص است، محرک بنيادي رشد سهام است. در عين حال انتظارات تورمي نسبتا بالاي متصور براي سال آينده به‌عنوان يک عامل سيستماتيک، نويددهنده روندي صعودي براي تمامي بازارها در سال آينده است. کارشناسان معتقدند بازارهاي سفته‌بازي نظير ارز، سکه و مسکن بخش مهمي از انتظارات تورمي را به سرعت در خود منعکس کرده و از اين رو احتمالا در سال آينده نسبت به تورم نيز رشد کمتري خواهند داشت. اين در حالي است که به علت ريسک‌هاي غيراقتصادي، بورس تهران کم‌واکنشي محسوسي داشته و همين مساله نشان‌دهنده پتانسيل صعود بيش از پيش اين بازار است. به اين ترتيب با کاهش فشار فروش پايان سال در روزهاي آينده، انتظار آغاز موج چهارم رشد بورس در سال ۹۷ محتمل است. هرچند ممکن است يک رخداد غيرمترقبه همچون اتفاقات سياسي، مانع از وقوع اين امر شود و جهش فعلي بازار را به رشدي موقت بدل کند.

سيگنال مثبت بورس کالا

همانطور که عنوان شد يکي ديگر از دلايل جهش حدود ۳ هزار واحدي شاخص سهام طي معاملات روز گذشته شکسته شدن رکورد قيمتي محصولات فولادي در بورس کالا بود. روز گذشته بورس کالا ميزبان دو محصول توليدي فولاد مبارکه اصفهان بود. به اين ترتيب ۷۷ هزار و ۷۷۰ تن ورق گرم B فولاد مبارکه که با قيمت پايه ۴ ميليون و ۵۴۳ هزار تومان وارد گردونه معاملات شده بود که در پايان به دليل برتري حجم تقاضا در برابر عرضه، با رشد ۲/ ۷ درصدي، در سطح ۴ ميليون و ۸۷۳ هزار تومان مورد دادوستد قرار گرفت. ميانگين موزون قيمت پاياني ۲۴ هزار و ۴۲۰ تن ورق گرم C اين شرکت نيز با رشد بيش از ۱۲ درصدي نسبت به قيمت پايه، به ۴ ميليون و ۷۰۹ هزار تومان رسيد. شکاف قابل ملاحظه قيمت آزاد ارز با نرخ‌هاي نيمايي در کنار روند صعودي قيمت جهاني فولاد را مي‌توان به‌عنوان دو بازوي اصلي رشد قيمت محصولات فولادي عنوان کرد. اين رويداد با ارسال سيگنال بنيادي قوي به بازار سهام، سبب شد تا تقاضا براي سهام گروه‌هاي مرتبط بورس تهران به ويژه «فولاد» افزايش يابد.

قطب‌نماي تحليلي بازار

يکي ديگر از عواملي که روز يکشنبه، محرک رشد تقاضا در بازار سهام بود، پيش‌بيني تحليلگران از روند سودآوري اغلب شرکت‌هاي بورسي در سال آتي بود. «دنياي اقتصاد» روز يکشنبه در گزارشي تحت عنوان «ديده‌باني بورس از بازارهاي ۹۸» برآورد ۴۱ گروه تحليلي فعال از سود ۷۸ شرکت بورسي براي سال جاري و سال آينده را منتشر کرد. اين دهمين دوره از گزارش‌هاي پيش‌بيني سود مورد اجماع از سوي گروه‌هاي تحليلي در بازار سهام بود که با کوشش مديريت سرمايه‌ کيان گردآوري و از سوي «دنياي اقتصاد» منتشر شد. انتشار اين گزارش در بازاري که از فقر تحليل رنج مي‌برد را مي‌توان حرکتي ثمربخش در راستاي کارآيي‌بخشي و تعميق هر چه بيشتر معاملات بورس تهران قلمداد کرد. بر‌اساس داده‌هاي اين گزارش، پيش‌بيني سود خالص بازار سهام براي سال ۹۸ در مقايسه با همين متغير طي سال جاري ۳۱ درصد رشد دارد. از ديگر تغييرات مهم در گزارش مزبور، تعديل مثبت بازدهي شاخص کل بورس تهران از ۲۱ درصد به ۳۷ درصد در سال آينده است که در مقايسه با انتظار تورم ۳۳ درصدي و همچنين رشد ۲۰ درصدي شاخص قيمت مسکن، جذابيت سهام را در قبال رقبا در معرض ديد مي‌گذارد.

روي خوش بازار جهاني

روز گذشته بازارهاي جهاني نيز با رشد قيمت‌ها بازگشايي شدند. جايي که خبرها حکايت از اجماع دو قدرت بزرگ اقتصادي دنيا يعني چين و آمريکا در موضوعات مورد مناقشه دارد. رئيس پولي چين  در اين رابطه اعلام کرد:‌ «دو طرف گفت‌وگوهايي پيرامون ارزش يوآن داشته‌اند، همچون نياز به پايبندي به تعهدات پيشين که توسط کشورهاي گروه ۲۰ به تصويب رسيد. طبق اين تعهدات قرار شد کشورها، براي کاهش ارزش پول ملي خود رقابت نکنند و در موضوعات پولي ارتباطات نزديکي داشته باشند.» به اين ترتيب ديروز با وجود برخي نگراني‌ها از اقتصاد جهاني که با انتشار گزارش اشتغال آمريکا در پايان هفته گذشته به وجود آمده بود، قيمت کاموديتي‌ها در بازار جهاني با رشد اندکي همراه شد. در کنار رشد بهاي فلزات پايه، نفت نيز روز گذشته در مدار صعود قرار گرفت. اظهارات وزير نفت عربستان درخصوص عدم تغيير سياست کاهشي اوپک پلاس تا ماه ژوئن منجر به افزايش قيمت نفت در بازگشايي بازارهاي جهاني شد.

 

 

فاطمه اسماعيلي

ترين‌هاي بورسترين‌هاي فرابورساخبار مجامع
صنايع بورسيشرکت‌هاي بورسيبازار نفت
بازار طلابازار فلزاتبازار پتروشيمي‌ها
بورس کالاشاخص‌هاي بورستحليل بورس