ديروز سهام صنايع بزرگ و کالايي در سطوح متعادل‌تري معامله شدند و حتي غول‌هاي گروه پالايشي و فلزي توانستند از رشد قيمت برخوردار شوند. در اين ميان اما صنايع کوچک‌تر بازار که پيش از اين در صدر تقاضاي بورس‌بازان قرار داشتند و رشدهاي پرشتابي را تجربه کرده بودند، در مسيري عکس حرکت کردند. شرايطي که سبب شد تا شاخص هم‌وزن (با اثرگذاري يکسان نمادها) افت حدود ۷/ ۱ درصدي را تجربه کند.

در ميان تحولات پيراموني بازار سهام، ديروز وزير صنعت از زمان واگذاري ايران‌خودرو و سايپا به بخش خصوصي واقعي خبر داد و گفت: با آغاز واگذاري شرکت‌هاي زيرمجموعه به دنبال ارائه محصولات جديد و اصلاح ساختارهاي اين دو خودروساز هستيم. از اين رو رضا رحماني گفت: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، ايران خودرو و سايپا سال جاري يا نهايتا تا پايان سال ۹۹ به بخش خصوصي واقعي واگذار مي‌شوند.

وي ادامه داد: هم اکنون واگذاري شرکت‌هاي زيرمجموعه اين دو خودروساز آغاز شده است. همچنين در برنامه‌ريزي انجام شده به دنبال آن هستيم که با ارائه محصولات جديد و اصلاح ساختارهاي اين دو شرکت، آنها را به شرکت‌هاي چابک تبديل کنيم. ديروز همچنين شرکت ذوب آهن اصفهان در اطلاعيه‌اي روي سامانه کدال درخصوص فروش املاک مازاد خود شفاف‌سازي کرد. «ذوب» عنوان کرد: در راستاي تکليف مجمع شرکت در رابطه با بند ۱۷ گزارش حسابرس و بازرس قانوني شرکت براي عملکرد سال مالي منتهي به پايان اسفند ۹۶، مبني بر فروش املاک و دارايي‌هاي مازاد به منظور استفاده از منابع حاصله در پرداخت بدهي‌ها و تامين مواد اوليه، شرکت نسبت به شناسايي و مزايده اقلام مذکور اقدام کرده است. فروش اقلام مازاد، محدود به موارد مطرح شده نبوده و شرکت به منظور اطلاع سهامداران محترم از روند فروش اقلام مذکور نسبت به افشاي آن اقدام مي کند. اين شفاف‌سازي سبب شد تا نماد معاملاتي مذکور حداکثر به مدت ۲ روز کاري متوقف شود.

اولين روز تابستاني بورس با ارسال گزارش‌هاي ماهانه عملکرد بنگاه‌ها در خرداد مقارن شد. در ميان گزارش‌هاي ارسالي روي سامانه کدال، شرکت آبسال از فروش حدود ۲۲ ميليارد توماني در خردادماه خبر داد که نسبت به ماه گذشته با افت ۲۵ درصدي مواجه شده است. کولر آبي مهم ترين محصول اين شرکت است که نرخ آن تقريبا بدون تغيير نسبت به ارديبهشت در محدوده يک ميليون و ۵۰۰ هزار تومان تثبيت شده است. همچنين مقدار فروش «لابسا» در خرداد ماه افت داشته و با ۲۹ درصد کاهش نسبت به عملکرد ماه قبل، به ۱۱ هزار و ۱۳۱ دستگاه رسيده است. اين شرکت در ۳ ماه نخست سال مالي جاري حدود ۶۵ ميليارد تومان فروش داشته که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۵۴ درصدي را تجربه کرده است.

تراکتورسازي ايران نيز در دوره يک ماهه منتهي به ۳۱ خرداد ۹۸ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۴۲ ميليارد تومان درآمد داشته است. اين شرکت براساس عملکرد ۳ ماهه براي سال مالي منتهي به ۲۹ اسفند ۹۸ مبلغ ۴۵۹ ميليارد ريال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۵درصد رشد داشته است.

صنايع سيمان غرب نيز در دوره يک ماهه منتهي به پايان خردادماه، از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۰ ميليارد تومان درآمد داشته است. اين شرکت بر اساس عملکرد ۳ ماهه براي سال مالي منتهي به ۲۹ اسفند ۹۸، مبلغ ۲۸ ميليارد تومان درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ درصد رشد داشته است.

در اين ميان ارسال صورت‌هاي مالي سالانه شرکت‌ها نيز ادامه پيدا کرد. در اين راستا پتروشيمي شازند در دوره ۱۲ ماهه منتهي به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷، به ازاي هر سهم خود يک هزار و ۵۸۸ ريال سود کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶ افزايش ۱۵۴ درصدي را نشان مي‌دهد.

«شاراک» در دوره ياد شده، يک هزار و ۲۸۰ ميليارد تومان سود خالص کسب کرد و بر اين اساس مبلغ ۱۵۹ريال سود به ازاي هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶ معادل ۱۵۴ درصد افزايش داشته است.

پتروشيمي شازند در برآورد خود از تغييرات نرخ فروش محصولات در دوره ۱۲ ماهه منتهي به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ اعلام کرده است در اين دوره با توجه به آزاد‌سازي سقف رقابت فروش محصولات در بورس کالا و همچنين تسعير ارز نرخ‌هاي فروش بر اساس نرخ تسعير سامانه نيما از نيمه دوم سال مالي مورد گزارش، نرخ‌هاي فروش افزايش قابل ملاحظه‌اي داشته‌اند. بنابراين، پيش بيني مي‌شود متوسط نرخ فروش محصولات در سال ۱۳۹۸ تقريبا معادل متوسط نرخ فروش در سه ماه چهارم سال ۱۳۹۷ باشد.

در مجموع بازار ديروز، بيش از ۲ ميليارد و ۷۵۴ ميليون اوراق بهادار به ارزش حدود ۹۶۴ ميليارد تومان (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) در تابلوهاي مختلف بورس تهران دست به دست شد که با افت محسوس نسبت به ميانگين ارزش دادوستدها از ابتداي سال تاکنون مواجه شد.

 

ترين‌هاي بورسترين‌هاي فرابورساخبار مجامع
صنايع بورسيشرکت‌هاي بورسيبازار نفت
بازار طلابازار فلزاتبازار پتروشيمي‌ها
بورس کالاشاخص‌هاي بورستحليل بورس