نوسانات بازارهاي موازي، فضاي رواني را ايجاد کرد که قيمت‌ها در بازار ارزنيز مسير افزايشي را طي کند. به گفته فعالان، اولين موضوعي که انتظارات معامله‌گران ارزي را افزايشي کرد، رشد قيمت سکه و شکست چند سطح مقاومتي در بازار بود. سکه تمام بهار آزادي از ابتداي هفته با سرعت زيادي در مسير افزايشي قرار گرفت و پس از اصلاح قيمتي روز دوشنبه، روز گذشته يک بار ديگر پا به جاده افزايشي گذاشت. سکه در چهارمين روز هفته يکي از مهم‌ترين مرزهاي مقاومتي يعني نقطه ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان را شکست و به قيمت ۲ ميليون و ۵۳۰ هزار تومان رسيد. اين قيمت ۹۰ هزار تومان بالاتر از روز دوشنبه بود و موجب شده بود که سکه به سقف تاريخي جديدي برسد. با اين حال، پس از لمس اين نقطه معامله‌گران بار ديگر فروشنده شدند و با افزايش عرضه قيمت به زير سطح ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان بازگشت. آخرين قيمت سکه حدود ساعت ۴ بعدازظهر، ۲ ميليون و ۴۹۷ هزار تومان بود که ۵۷ هزار تومان بالاتر از سومين روز هفته بود.در حالي که سکه افزايش خود را ادامه داد، ولي نتوانست بالاي مرز مقاومتي خود را تثبيت کند و اين موضوع مي‌تواند انتظارات بازيگران اين بازار را تا حدي تحت‌تاثير قرار دهد.

به گفته فعالان، در کنار رشد قيمت‌ها در بازار سکه و طلا، افزايش قيمت در بازارهاي خودرو و مسکن در تغيير انتظارات معامله‌گران و برخي مردم عادي اثر گذار بوده است. به گفته يکي از بازيگران با تجربه بازار، با قيمت فعلي سکه، ارزش دلارمي‌تواند بالاي ۷ هزار و ۳۵۰ تومان قرار بگيرد. در اين ميان، از نظر برخي تحليلگران، افرادي که به‌دليل جهش اخير قيمت مسکن، قادر به خريد در آن بازار نيستند، بعضا تصميم گرفته‌اند به بازارهايي نظير بازار ارز براي حفظ ارزش دارايي خود مراجعه کنند.

نقش ممنوعيت در رشد دلار

نکته قابل توجه آن است که به‌دليل ممنوعيت معاملات ارز در بازار آزاد، فروشندگان هزينه ريسک معامله را در شرايط امنيتي از خريدار اخذ مي‌کنند. از سوي ديگر، از آنجا که نوسانات قيمتي در بازار ارز بالا رفته است، واسطه‌ها سعي مي‌کنند قيمت فروش به خريداران عادي را بالاتر اعلام کنند. واسطه‌ها از اين جهت قيمت‌هاي بالاتري را اعلام مي‌کنند که خود بتوانند به سرعت با قيمت پايين‌تر ارز خود را جايگزين کنند. در واقع زماني که قيمت دلار در ميان معامله‌گران ۷ هزار تومان است، اين عده قيمت دلار را به مردم عادي در کمترين حالت ۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام مي‌کنند. آنها در اين ميان، سود ۱۰۰ توماني به ازاي هر ارز را برداشت مي‌کنند و بلافاصله ارز فروخته شده خود را جايگزين مي‌کنند. نشانه‌هاي زيادي مبني بر بالا بودن ارزش دلار در بازار داخلي وجود دارد. اولين نشانه مربوط به قيمت بازارهاي همسايه بوده است. روز گذشته در حالي که قيمت دلار در بازار تهران به بالاي مرز ۷ هزار توماني رفت، ارزش اين ارز در تمام شهرهاي مرزي زير ۶ هزار و ۹۰۰ تومان بود. با محاسبه قيمت حواله درهم نيز ارزش دلار در بازار داخلي بالاي ۶ هزار و ۹۰۰ تومان نبود. در اين ميان، دلار تنها در مقايسه با سکه بايد قيمت بالاتري داشته باشد.

البته اين نکته را نيز بايد در نظر داشت که سکه خود با در نظر گرفتن ماليات ارزش افزوده بالاي ۲۰۰ هزار تومان حباب دارد. بدون در نظر گرفتن ماليات ارزش افزوده، حباب سکه حدود ۴۰۰ هزار تومان بود.در واقع ارز و سکه هم‌اکنون هر دو داراي حباب هستند؛ در شرايط عادي وقتي اين دو دارايي داراي حباب هستند، انتظار معامله‌گران بر احتمال بيشتر اصلاح قيمت هاست؛ با اين حال، در شرايطي که انتظارات تا حدي تغيير کرده است، ممکن است قيمت‌ها در هر دو بازار رشد بيشتر و در نتيجه حباب افزون‌تري را ثبت کنند. البته بيشتر معامله‌گران بازار عنوان مي‌کنند، بازار در شرايط فعلي بيشتر به اخبار توجه مي‌کند و در صورتي که خبر مثبتي منتشر شود، ممکن است با سرعت زيادي افت قيمت را تجربه کند.

  نظر اتحاديه در مورد افزايش سکه

رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران با بيان اينکه سکه در حال‌حاضر حدود ۴۰۰ هزار تومان حباب دارد، اظهار کرد: قيمت سکه به‌شدت هيجاني و غير‌معقول بالا رفته که علت اصلي آن نوسانات ارزي و افزايش تقاضا است. به گزارش سايت طلا، ابراهيم محمدولي با اشاره به جو رواني موجود در ايران مبني بر بازگشت تحريم‌ها، خاطرنشان کرد: اين جو تمام بازارها از جمله طلا و سکه را تحت‌تاثير قرار داده اما لازم است نظارت جدي بر اين بازار صورت گيرد.محمدولي با اشاره به کاهش قيمت اونس جهاني طي هفته جاري بيان کرد: اين کاهش قيمت، طلا را در محدوده مشخصي نگه داشته اما نتوانست مانع از افزايش نرخ سکه شود.رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران با بيان اينکه افزايش قيمت طلا به نسبت سکه طبيعي بوده است، افزود: طلا نيز به ميزان کمي حباب دارد اما در مقايسه با افزايش قيمت سکه روند معقولانه‌تري داشته است.او درباره چشم‌انداز اين بازار در روزهاي آينده اظهار کرد: اگر بانک مرکزي سکه‌هاي پيش فروش شده را به مردم تحويل دهد تا حدودي مي‌تواند جلوي اين افزايش قيمت را گرفته و به تنظيم بازارکمک کند.

در کنار سکه تمام، روز گذشته قيمت سکه‌هاي کوچک و طلاي ۱۸ عيار نيز افزايشي شد. در چهارمين روز هفته، نيم سکه ۲۱ هزار تومان افزايش يافت و به قيمت يک ميليون و ۲۳۰ هزار تومان رسيد. ربع سکه نيز با ۱۰ هزار تومان رشد قيمت ۷۰۵ هزار توماني را تجربه کرد. در اين ميان، هر گرم طلاي ۱۸ عيار نيز از قافله عقب نماند و با ۴ هزار تومان رشد به بهاي ۲۰۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسيد. روز گذشته در بازار آتي سکه نيز قيمت معاملات آتي در مقطعي به بالاي ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان رفت. روز گذشته همچنين اعلام شد از امروز ۲۳ خرداد، وجه تضمين اوليه قراردادهاي آتي به شش ميليون و ۸۵۰ هزار تومان افزايش پيدا مي‌کند. آخرين مبلغ براي وجه تضمين اوليه قراردادهاي آتي، شش ميليون و ۸۰۰ هزار تومان بود.

رئيس‌کل بانک مرکزي نيز روز گذشته افزايش بهاي سکه را بيشتر به عوامل رواني نسبت داد و عنوان کرد مشکلي در سمت عرضه وجود ندارد. وي عنوان کرد که در طرح پيش‌فروش ۷ ميليون سکه فروخته شده است.همچنين رئيس شوراي‌عالي کانون صرافان، با اشاره به گرايش سرمايه‌هاي مردم براي تبديل به ارز و سکه اظهار کرد: به دليل تصميمات جديد دولت براي ارز، سرمايه‌هاي مردم به سمت خريد سکه سوق پيدا کرده که همين افزايش تقاضا نسبت به عرضه، سبب ايجاد حباب در قيمت سکه شده است. سعيد مجتهدي، بانک مرکزي را متولي ايجاد آرامش در بازار دانست و ادامه داد: بانک مرکزي همواره براي کنترل بازار تلاش کرده است و در حال حاضر نيز بايد برنامه‌هايي در راستاي واقعي کردن قيمت سکه در بازار انجام دهد.مجتهدي با بيان اينکه صرافان داراي مجوز رسمي از بانک مرکزي اجازه عرضه سکه را دارند، افزود: مردم بايد براي متضرر نشدن و دريافت سکه تقلبي به‌جاي سکه طلا فقط از صرافي‌هاي مجاز خريد و از صرافي فاکتور رسمي دريافت کنند.وي مقصد پول‌هاي سرگردان در بازار را خريد سکه دانست و گفت: اميدواريم بانک مرکزي با تمهيدات خود بازار را آرام کند.