اعلام رسمي پيروزي بايدن، قيمت سکه و دلار را در بازار داخل با سرعت بيشتري پايين برد. روز پنج‌شنبه، اسکناس آمريکايي ۴۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با نزول به زير سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ توماني در محدوده ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفت. اين سنگين‌ترين افت اسکناس آمريکايي از ۱۲ آذرماه بود و زمينه‌ساز ثبت کمترين قيمت دي ماه اين ارز شد. در بازار سکه هم اين فلز گرانبها نه تنها نتوانست مرز ۱۲ميليوني را حفظ کند که تا محدوده ۱۱‌ميليون و ۷۵۰ هزار تومان پايين رفت. سکه مدت‌ها بود که طي يک روز ۳۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست نداده بود. آخرين بار اين اتفاق در اوايل آذرماه رخ داده بود. برخي فعالان عنوان مي‌کنند، بازار از روز چهارشنبه که اطمينان بيشتري نسبت به پايان کار ترامپ پيدا کرد، فروشنده شد؛ افزون بر اين، پيروزي دموکرات‌ها در مجلس سنا نيز شماري از معامله‌گران را نسبت به برداشته شدن تحريم‌ها خوش‌بين‌تر کرد. در چنين شرايطي، گروهي در بازار باور دارند که با توجه به تغيير بيشتر سمت و سوي انتظارات، فروش‌هاي بيشتري در ابتداي هفته جاري صورت خواهد گرفت و در نتيجه کف‌هاي جديد قيمتي براي سکه و دلار به ثبت خواهد رسيد.

دو نگاه متناقض به آينده دلار

گروهي از فعالان معتقدند، کف قيمت اسکناس آمريکايي در همين هفته مشخص خواهد شد و پس از آن، بازيگران ارزي با آرامش بيشتري خريدهاي خود را از سر خواهند گرفت. در واقع اين گروه، باور دارند اگر اين هفته افتي رخ دهد، موقت است و به‌دنبال آن، خريدهاي ارزي بيشتر خواهد شد. به اعتقاد آنها، بسياري از خريداران منتظر مشخص شدن تکليف ترامپ بودند و پس از يک نزول قيمتي، از آن جا که احتمال زيادي نمي‌دهند، در سال‌جاري اتفاق خاص ديگري رخ دهد، خريدهاي خود را انجام خواهند داد.

در مقابل اين گروه، افرادي حضور دارند که اعتقاد دارند، موج دوم نزول دلار شروع شده است. اين گروه باور دارند که موج سومي نيز در راه خواهد بود. موج سوم از نگاه آنها زماني شروع خواهد شد که گمانه‌زني‌ها پيرامون مذاکره ايران و آمريکا در دوران بايدن افزايش پيدا کند. از زاويه ديد اين دسته، دلار ديگر مکان امني براي سرمايه‌گذاري نيست و به واسطه کاهش ريسک‌هاي سياسي، معامله‌گران بزرگ به‌تدريج از اين بازار خارج خواهند شد.

تلاش براي نگهداري مرز حمايتي دلار

گروهي از معامله‌گران از همان آغاز بحث اعلام رسمي بايدن به‌عنوان پيروز انتخابات آمريکا و برد دموکرات‌ها در انتخابات مجلس سنا، سعي مي‌کردند، اين ديدگاه را برجسته کنند که بازار برد بايدن را پيشخور کرده است و ديگر اين مساله نمي‌تواند، موقعيت خريد و فروش معامله‌گران را تحت‌تاثير قرار دهد. آنها اعتقاد داشتند از اين پس بازار به دو اتفاق واکنش نشان خواهد داد: اخبار مربوط به مذاکره يا عدم‌مذاکره ايران و آمريکا و تعيين‌تکليف FATF در مجمع تشخيص مصلحت نظام. اين گروه تلاش مي‌کردند اين پيام را به بازار منتقل کنند که خبري از افت بيشتر قيمت دلار در هفته جاري نخواهد بود و قيمت در کانال ۲۵ هزار توماني حفظ خواهد شد. با اين حال، حداقل وضعيت بازار در دو روز انتهايي هفته نظر اين گروه را تاييد کرد، مخصوصا اينکه ممکن است روند نزولي در ابتداي هفته جاري نيز ادامه پيدا کند.

در کنار اين، به‌نظر مي‌رسد وضعيت بازار ارز در هفته‌هاي آتي پيچيده‌تر از گمانه‌زني‌ها و بيشتر تحت‌تاثير گشايش‌هاي آتي باشد. به‌عنوان مثال، اگر ايران به بخشي از منابع ارزي بلوکه‌شده خود در عراق يا کره دسترسي پيدا کند، به راحتي مي‌تواند سمت عرضه بازار را بسيار تقويت کند و در نتيجه قيمت‌ها دچار افت سنگين شوند.  البته عده‌اي از معامله‌گران اعتقاد دارند، بازارساز براي حمايت از بازار سهام، تن به افت شديد قيمت‌ها نخواهد داد و عده‌اي هم باور دارند، اساسا ارزش ذاتي دلار در محدوده ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان است. با اين حال، آزادسازي منابع بلوکه شده مي‌تواند معادلات بسياري از معامله‌گران را تغيير دهد.

در چنين شرايطي، به‌نظر مي‌رسد برخي از معامله‌گران ارزي ترجيح دهند که تا زمان مشخص شدن وضعيت تحريم‌ها، حداقل با احتياط اقدام به خريد کنند. به اين نکته نيز بايد اشاره کرد که بازار طي روزهاي بعد به‌تدريج از فاز برد بايدن و عبور از فشار حداکثري خارج خواهد شد. از آن زمان به بعد، به‌نظر مي‌رسد شرايط عرضه و تقاضاي واقعي تا مدتي جهت قيمت را تعيين کند و بنابراين در هفته جاري دامنه نوسانات قيمت دلار کمي بيشتر از هفته گذشته باشد. برنده اين وضعيت، احتمالا معامله‌گراني هستند که با حد ضرر و سود مشخص، اقدام به خريد و فروش ارز خواهند کرد.

وضعيت بازار سکه در پسا‌ترامپ

بازار سکه تحت‌تاثير روند قيمت دلار حرکت مي‌کند. در نتيجه از آنجا که انتظار مي‌رود، اسکناس آمريکايي در ابتداي هفته جاري دچار افت قيمت شود، به احتمال زياد فلز گرانبهاي داخلي نيز در مسير نزولي حرکت خواهد کرد. سکه در انتهاي هفته گذشته ۳۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. با اين حال توانست سطح حمايتي ۱۱ ميليون و ۷۰۰ هزار توماني را حفظ کند. برخي از فعالان، باور دارند سطح ياد شده در روز شنبه شکسته خواهد شد و حتي فلز گرانبهاي داخلي به سوي زير ۱۱ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان حرکت خواهد کرد. روز چهارشنبه ارزش ذاتي سکه حدود ۱۱ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

با اين حال، با توجه به افت احتمالي قيمت دلار، کف قيمت سکه نيز مي‌تواند پايين‌تر برود. البته اين نکته را نبايد از خاطر برد که سکه‌بازان در هفته‌هاي اخير در برابر افت قيمت بسيار مقاومت کرده‌اند و فلز گرانبهاي داخلي مدت‌هاست که کانال زير ۱۱ ميليون تومان را تجربه نکرده است. سکه در همين هفته گذشته به‌تدريج خود را به کانال ۱۲ ميليون تومان رساند و حتي به محدوده ۱۲ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان قدم گذاشت. با اين حال، عبور از ترامپ، جهت انتظارات در بازار سکه داخلي را تغيير داد. روز پنج‌شنبه نيم‌سکه و ربع‌سکه افت زيادي را تجربه نکردند؛ با اين حال، اين دو سکه کوچک نيز در روز شنبه به احتمال زياد، تسليم جهت کاهشي خواهند شد.

نيم‌سکه و ربع‌سکه حباب بيشتري نسبت به سکه امامي دارند، در نتيجه افت بيشتر آن‌ها، دور از ذهن به‌نظر نمي‌رسد. اگر مقاومتي در بازار سکه براي افت قيمت صورت بگيرد، نشان مي‌دهد که سکه‌بازان نسبت به آينده قيمت دلار خوش‌بين هستند و وضعيت کاهشي را پايدار نمي‌دانند. عامل ديگري که مي‌تواند در برابر روند نزولي مقاومت خود را نشان دهد، نرخ حواله درهم است. اگر نرخ حواله درهم به زير مرز ۷ هزار توماني نرود، احتمال افت معنادار دلار دشوار است و در نتيجه سکه نيز در برابر افت قيمت مقاومت خواهد کرد.