در خبرهاي موثر بر بازار ديروز اعلام شد که در چهارمين جلسه سران سه قوهکه به رياست روحاني برگزار شد، ۴ محور اقتصادي از جمله حمايت از بورس و واگذاري سهام شرکت‌ها مطرح شد. شفافيت بانکي و مبارزه با پولشويي، سرمايه‌گذاري براي توليد و اشتغال مديريت واردات، حمايت از بورس و واگذاري سهام بنگاه‌هاي دولتي و عمومي خودکفايي هر چه سريع‌تر در توليد و مصرف بنزين مورد نياز از مهمترين محورهاي جلسات شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قواي سه‌گانه بود. بعد از خروج آمريکا از برجام و با دستور رهبر انقلاب، سران قوا تشکيل جلسه دادند تا براي شرايط اقتصادي جديد دنبال راه چاره باشند. ديروز در گروه غذايي آگهي عرضه اوليه ۴۰ ميليون سهم شرکت کشاورزي و دامپروري بينالود نيشابور براي روز سه‌شنبه ۱۹ تيرماه براي اولين بار پس از پذيرش در بازار دوم فرابورس به روش ثبت سفارش منتشر شد. اين شرکت از دامداري‌هاي زير مجموعه بنياد مستضعفان به شمار مي‌رود.

در گروه پتروشيمي ديروز همچنين آگهي عرضه بلوک ۳۲/ ۶ درصدي سهام غيرمديريتي پتروشيمي داراب با قيمت پايه کل ۲۴۲ ميليارد و ۴۲۲ ميليون و ۹۸۲ هزار و ۴۴۰ ريال براي روز سه‌شنبه ۱۹ تيرماه از طريق بازار پايه فرابورس منتشر شد. در اين گروه در حالي که عرضه اوليه پتروشيمي پارس در مراحل آخر کار خود به سر مي‌برد. اين شرکت براي آخرين روز تيرماه سهامداران خود را به مجمع دعوت کرده است.ديروز همچنين مديرعامل کارگزاري خبرگان سهام و متولي واگذاري ۵ درصد پتروشيمي پارس، با بيان زمان تقريبي، دو نکته در عرضه اوليه اين زيرمجموعه بزرگ پتروشيمي خليج فارس اعلام کرد. محمد کفاش گفت: در واگذاري سهام اين شرکت دو نکته وجود دارد که مي‌تواند مورد توجه فعالان قرار گيرد. اول اينکه مقرر شده ۵ درصد از سهام معادل ۳۰۰ ميليون سهم عرضه شود که از اين تعداد هم يک درصد متعلق به کارکنان شرکت و هلدينگ پتروشيمي خليج فارس است.

وي ادامه داد: دوم اينکه با توجه به عرضه اوليه پتروشيمي غدير که بيش از ۱۴۶ هزار نفر حضور داشتند، انتظار مي‌رود حدود ۱۵۰ هزار نفر اقدام به خريد کنند که در اين صورت سهم هر کد معاملاتي در عرضه اوليه «پارس» کمتر از ۴ ميليون تومان خواهد بود. کفاش افزود: علاوه بر اين دو مورد، به دليل عدم انتشار آگهي عرضه اوليه، هنوز زمان قطعي واگذاري پتروشيمي پارس در بورس مشخص نيست اما به احتمال زياد اواخر هفته يا اوايل هفته آينده انجام شود.در گروه پتروشيمي ديروز نماد تازه‌وارد پتروشيمي غدير با صف خريد همراه شد. ديروز همچنين اعلام شدجريمه ۷ ميليارد توماني «شغدير» بخشوده شد. مدير مالي پتروشيمي غدير گفت: اختلاف ۸۰۰ ميليوني مربوط به يک درصد ماليات کالاي فروخته شده در بورس کالا به ۳۶۰ ميليون تومان تقليل يافته و ۷ ميليارد تومان جريمه اين شرکت نيز کلا بخشوده شده است.

در گروه معدني مديرعامل چادرملو شايعه تعطيلي واحدهاي توليدي را به دليل کمبود آب و برق تکذيب کرد. محمود نوريان به خبرگزاري مهر گفت: چادرملو در سال‌هاي اخير با پيش‌بيني‌هاي لازم نسبت به تامين انرژي مورد نياز براي واحدهاي معدني و صنعتي اقدامات لازم را به عمل آورده و با ساخت نيروگاه ۵۰۰ مگاواتي برق، علاوه بر تامين نياز واحدهاي صنعتي مازاد آن را نيز به شبکه سراسري انتقال مي‌دهد. وي افزود: همچنين براي تامين آب مورد نياز، با اجراي طرح جمع‌آوري و تصفيه فاضلاب‌هاي خانگي شهر اردکان اين مشکل نيز بر طرف شده است. چادرملو در سال‌هاي اخير با بهره‌گيري از روش‌هاي نوين، ميزان مصرف انرژي واحدهاي صنعتي را به شدت کاهش داده و در عين حال برنامه تعميرات واحدها را به گونه‌اي تنظيم کرده که در روزهاي پرفشار سال، مصرف انرژي را به حداقل برساند.

در گروه حمل‌ونقل‌ تايدواتر که برنامه افزايش سرمايه ۷۵ درصدي از دو محل دارد، از تعديل ۶۸ درصدي پيش‌بيني سود سال مالي اسفند جاري خبر داد و متوقف شد. «حتايد» که پيش‌بيني سود هر سهم سال مالي اسفند سال جاري را ۴۱۸ ريال اعلام کرده بود، اين متغير مهم را به ۷۰۳ ريال افزايش داد و اعلام کرد: افزايش سود عملياتي نسبت به آخرين پيش‌بيني (۳۴درصد) مربوط به افزايش درآمد اجاره تجهيزات و فروش اقلام داغي و افزايش درآمدهاي غيرعملياتي در سرفصل درآمد حاصل از سرمايه‌گذاري‌ها ناشي از افزايش درآمد حاصل سپرده بانکي و سود مصوب سرمايه‌گذاري در شرکت‌هاي زيرمجموعه و ساير شرکت‌ها است. در گروه خودرويي سايپا ديزل ديروز شاهد بازگشايي نماد در بازار پايه فرابورس و افت ۴/ ۱۶ درصدي قيمت بود. در گروه ساختماني آبادگران در مجمع ۵ريال تقسيم کرد. در گروه تصفيه نفت سرمايه‌گذاري نفت نيز در مجمع ۱۵۰ ريال سود به ازاي هر سهم تقسيم کرد. در گروه برقي نيروگاه دماوند ۹۰۰ ريال سود تقسيم کرد. در گروه واسطه‌گري مالي شرکت سرمايه‌گذاري سبحان با انتشار آگهي از فروش املاک و دارايي‌هاي مازاد شرکت شامل: ملک واقع در بلوار فردوس، ملک واقع در منطقه فرمانيه و فروش سهام شرکت فسفات کارون خبر داد. در مجموع بازار ديروز بازاري ضعيف بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) در بورس به ۲۸۲ميليارد تومان و در فرابورس به ۲۹۴ميليارد تومان بالغ شد.