افزايش نيروي تقاضا نسبت به روز شنبه در جريان معاملات روز گذشته محسوس بود. شاخص سهام در نتيجه اين روز، از سه کانال عبور کرد و بر سطح جديد ۲۲۹ هزار و ۸۰۹ واحدي مستقر شد که قله‌اي جديد در تاريخ بورس به‌حساب مي‌آيد. فولاد مبارکهاصفهان بيشترين اثر فزاينده را در اين پيشروي به‌جاي گذاشت و ۲۲۲ واحد به ارتفاع شاخص کل افزود. سهام بانک ملت نيز در وهله بعدي همراه با «رمپنا» در مجموع اثر مثبت ۳۲۲ واحدي را بر شاخص کل وارد کردند. در مقابل پتروشيمي فجر بيشترين اثر کاهنده را در اختيار داشت که به عقبگرد ۱۰۲ واحدي نماگر اصلي بازار منجر شد. در همين راستا ارزش معاملات بيش از ۱۲ درصد افزايش يافت و به هزار و ۱۸۵ ميليارد تومان رسيد. بخش عمده آن بالغ بر ۱۴۴ ميليارد تومان در معاملات صنعت خودرو رقم خورد که شاهد افزايش دسته‌جمعي نمادهاي زيرمجموعه خود نيز بود.

در رابطه با صنعت خودرو و اخبار موثر بر آن، به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، مديرعامل سايپا درباره آخرين وضعيت توليد محصولات سايپا خبر داد که با توجه به طراحي و اجراي راهبرد رونق توليد در سايپا، شرکت مزبور توانست در چند ماه اخير روند روبه‌رشد را ادامه دهد و پس از توليد بيش از ۴۲ هزار خودرو در ارديبهشت‌، رکورد توليد در يک روز کاري را باز‌هم به ‌نام خود ثبت کند. با ادامه اين روند، استراتژي سايپا که تنوع محصول را در سال‌جاري وارد مرحله اجرايي خواهد کرد و با توجه به پيگيري مستمر براي اجراي پويش ملي بومي‌سازي قطعات صنعت خودرو، امکان توليد محصولات متنوع با استفاده از ظرفيت‌هاي داخلي در آينده نزديک فراهم خواهد شد. سايپا در پنج‌ ماه اخير تيراژ توليد محصولات را با وجود مشکلات و موانع فراروي صنعت خودرو، افزايش داده و با استمرار در عرضه محصول، ضمن کمک به کاهش قيمت در بازار، بيشترين سهم بازار را نيز به خود اختصاص داده است. سهام شرکت ارتباطات سيار ايران که جهت برگزاري مجمع عمومي فوق‌العاده به منظور تصميم‌گيري درخصوص افزايش سرمايه در توقف يازده روزه‌‌اي به‌سر برد که در اين مدت، مجمع با افزايش سرمايه ۱۰۰ درصدي «همراه» از محل مطالبات و آورده نقدي و همچنين سود انباشته موافقت کرد. به اين ترتيب، سرمايه همراه به هزار و ۹۲۰ ميليارد تومان افزايش يافت و روز گذشته در ميانه بازار بازگشايي شد. در حالي‌که زمان زيادي از بازگشايي سهام مزبور نگذشته بود، استقبال سهامداران از «همراه» موجب جهش ۵۰ درصدي قيمت آن شد که اثر ۲ هزار و ۵۰۰ واحدي بر شاخص کل داشت، امري که باعث شد نماگر اصلي بازار جهشي به کانال ۲۳۲ هزار واحدي داشته باشد. با اين حال معاملات «همراه» تداوم نيافت و اثر مثبت آن نيز بر شاخص کل سهام حذف شد.

سهام شرکت توليد ژلاتين کپسول ايران روز گذشته پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بازگشايي شد. مطابق صورت مالي «دکپسول» سود خالص طي دوره يک ساله ۹۷، با افزايش ۱۲۰ درصدي نزديک به ۱۵ ميليارد تومان ثبت شد و به ازاي هر سهم نيز سود ۷۶ توماني ساخت که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶، نشانگر رشد ۳۲ درصدي بود. در ادامه نيز مجمع عمومي عادي، سود نقدي هر سهم «دکپسول» را ۷۰ تومان تصويب کرد. به اين ترتيب، هنگامي که سهام مزبور در خلال معاملات ديروز مجددا آغاز به‌کار کرد،  افزايش ۱۳۵ درصدي قيمت آن را در پي داشت که منجر به ابطال معاملات آن شد.

ديروز چهار شرکت از زيرمجموعه سهام شيميايي از دريافت مجوز افزايش بيش از ۱۰ درصدي نرخ فروش محصولات خود خبر دادند. قيمت کليه محصولات توليدي شرکت صنايع بهداشتي ساينا که بيش از ۸۸ درصد کل درآمد شرکت را در سال مالي گذشته تامين کرده بودند، ۲۵ درصد رشد يافت. شرکت پاکسان نيز مجوز افزايش ۲۵ درصدي نرخ انواع پودرهاي دستي، ماشيني، کفشوي،‌ صابون و ساير محصولات شوينده نهايي را دريافت کرد که در سال ۹۷ مبلغ فروش آنها بالغ بر ۵۳۰ ميليارد تومان بود. شرکت گلتاش نيز در همين راستا، از افزايش نرخ ۲۵ درصدي کليه محصولات توليدي اين شرکت بهره‌مند شد. در آخر نيز شرکت گروه صنعتي پاکشو مشابه سه شرکت عنوان شده، مجاز به افزايش ۲۵ درصدي قيمت انواع پودر و مايعات شد که از ۲۱ خرداد قابل اجرا است.  همچنين روز گذشته، شرکت کارخانجات پارس‌الکتريک اطلاعيه‌اي تحت‌عنوان افشاي اطلاعات بااهميت در سامانه کدال قرار داد. در اين گزارش اعلام کرد که در پي تصميم شرکت سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي براي افزايش توليد و احياي سهم از دست رفته بازار پارس‌الکتريک در سال‌هاي گذشته، قرار بر آن شد که ۴۰ ميليارد تومان به‌عنوان سرمايه در گردش تامين مواد اوليه و قطعات مورد‌نياز و همچنين ۲۰ ميليارد تومان بابت فروش ملک اسفنديار در اختيار «لپارس» قرار بگيرد. در همين راستا، به‌عنوان گام نخست ۲۰ ميليارد تومان از محل مطالبات فروش در اختيار شرکت مزبور قرار گرفت.  شرکت کربن ايران نيز روز گذشته از تصميمات مجمع عمومي عادي ساليه سهام خود خبر داد. سود خالص «شکربن» در سال مالي ۹۷ با افزايش ۹۹ درصد حدود ۴۶ ميليارد تومان در صورت مالي شرکت ثبت شد که به ازاي هر سهم سود ۱۸۴ توماني محاسبه شد. به اين ترتيب مجمع سود نقدي هر سهم «شکربن» را ۱۴۰ تومان تصويب کرد. روز گذشته در معاملات فرابورس ايران (با محاسبه معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) بالغ بر يک ميليارد و ۴۰۰ ميليون ورقه به ارزش بيش از ۷۵۸ ميليارد تومان دست به دست شد که بخش عمده آن در معاملات بازارهاي اول و دوم جريان يافت. آيفکس نيز روندي صعودي را به سوي سقف جديد طي کرد و در نزديکي سطح ۲۹۲۸ واحدي آرام گرفت.

 

ترين‌هاي بورسترين‌هاي فرابورساخبار مجامع
صنايع بورسيشرکت‌هاي بورسيبازار نفت
بازار طلابازار فلزاتبازار پتروشيمي‌ها
بورس کالاشاخص‌هاي بورستحليل بورس