شواهد زيادي نشان مي‌دهند، «معماي تورمي» در آمريکا، نبض بازارهاي جهاني را به دست گرفته است. ريزش همزمان وال‌استريت و بازارهاي جهاني بورس، تقويت شاخص دلار و افت قيمت اونس طلا با رويکردهاي متفاوتي تحليل شده‌اند؛ اما بررسي اشتراک اين تحليل‌ها، کليدواژه تورم را داراي جلوه خاصي کرده است. از طرف ديگر، پيش‌بيني‌هاي هفتگي که روند آتي دلار، طلا و ساير بازارها را منتشر مي‌کنند، همگي بر گزارششاخص قيمت مصرف‌کننده آمريکا تمرکز ويژه‌اي داشته‌اند.

خرابي قطب‌نماي تورمي؟

يک رويکرد، پيش‌بيني فضاي تورمي را در آينده ميان‌مدت دليل اصلاح وال‌استريت و رفتار معامله‌گران اين بازار (فروش شديد سهم‌ها در روزهاي دوشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته) در نظر مي‌گيرند؛ در حالي که رويکرد دوم، بر نارسايي تورم به نرخ هدف ۲ درصدي تاکيد دارد. وجود اين دو ديدگاه متناقض نشانگر عدم همگرايي کارشناسان درباره روند رشد تورم است. چهارشنبه شب اين هفته، گزارش مربوط به شاخص قيمت مصرف‌کننده منتشر خواهد شد. در صورتي که رشد تورم در ماه ژانويه (ماه قبل ميلادي) در حد انتظار باشد و بتواند نرخ تورم هدف را محقق کند، فضا براي اعمال سياست پولي انقباضي فدرال رزرو مهيا خواهد شد. در چنين حالتي، شاخص دلار در ميان‌مدت تقويت مي‌شود. اما، چنانچه تورم بازهم از هدف عقب بماند، افزايش نرخ بهره ممکن است با علامت سوال مواجه شود. شاخص قيمت مصرف‌کننده، با اينکه ملاک محکمي از روند تورم است؛ اما فدرال رزرو و کميته بازار آزاد، نرخ رشد مخارج شخصي مصرف‌کنندگان (PCE) را معيار تورم در نظر مي‌گيرند. نرخ رشد نقطه به نقطه اين شاخص در ماه پاياني سال ۲۰۱۷ ميلادي نسبت به مدت مشابه سال پيش از آن، نزديک به ۷/ ۱درصد ثبت شده است. با اين اوصاف، معماي تورمي که برخي را به رشد پيش‌بيني نشده تورم و برخي ديگر را به ادامه ضعف در رشد قيمت‌ها معتقد کرده، تا چهارشنبه شب در فضاي بازارها وجود خواهد داشت.

دلار برق طلا را ربود

در هفته‌اي که گذشت، طلا بيش از ۲/ ۱‌درصد افت کرد و نزديک به ۱۳۱۶ دلار بسته شد. با اينکه بازار فلزات گرانبها مي‌توانست به‌عنوان محل سرمايه‌گذاري جايگزين براي معامله‌‌گراني که بازار سهام را ترک کرده بودند، مورد استقبال قرار بگيرد؛ اما اين استقبال تنها چند ساعت به سود فلز زرد پيش رفت و پس از آن طلا نيز وارد پروسه اصلاح شد. سرمايه‌گذاران بيش از آنکه به بازار فلزات گرانبها علاقه نشان دهند، به بازار اوراق گرايش داشتند؛ چراکه بازدهي اوراق خزانه با سررسيد ۱۰ ساله علاوه بر اينکه در سقف ۴ساله؛‌ نرخ ۸۳/ ۲درصدي، به سر مي‌برد، ريسک کمي براي معامله‌گران داشت. همان‌طور که در گزارش هفته گذشته «دنياي‌اقتصاد»، رشد بازدهي اوراق و تاثير آن بر رشد شاخص دلار پيش‌بيني شده بود، اسکناس آمريکايي در رقابت با ۶ارز رايج دنيا رشد هفتگي ۴/ ۱ درصدي را به ثبت رساند. شاخص دلار تا همين دو هفته پيش، در کف ۳ساله به سر مي‌برد؛ اما بالاخره تقويت شده و به بالاي مرز حساس ۹۰ واحدي بازگشت. ادامه تقويت شاخص دلار مي‌تواند اونس را بازهم نزولي نگه دارد.

 

06-02


 

06-03