همزمان با افزايش آمار مبتلايان به ويروس کرونا در کشور و آلودگي ۳۱ استان به اين ويروس هشدارها مبني‌بر ممنوعيت سفر در اين ايام افزايش يافته است. بر اين اساس طي دو روز اخير بسياري از استان‌ها ممنوعيت يا محدوديت‌هايي را براي ورود هرگونه مسافر به استان خود اعلام کرده‌اند. در همين راستا، کيش، قشم، اروند، ارس، ماکو، گناوه، هرمز و چابهار ورود مسافر را ممنوع اعلام کرده‌اند. استان‌هاي گيلان، مازندران، اردبيل، زنجان، گلستان، همدان،کرمان و چهارمحال و بختياري نيز استان‌هايي هستند که ممنوعيت ورود اعلام کرده يا محدوديت‌هاي شديدي را براي ورود مسافر به‌منظور پيشگيري از افزايش آمار مبتلايان به کرونا اعمال کرده‌اند. البته باقي استان‌ها که معمولا در ايام نوروز و تعطيلات کمتر شاهد حضور مسافر هستند نيز محدوديت‌هايي را از قبيل بستن هتل‌ها و اقامتگاه‌ها اعمال کرده‌اند.

در اين بين اما وضعيت استان‌هاي شمالي کشور به‌دليل حجم ورود مسافر بغرنج گزارش شده است. اين در حالي است که تاکنون وزارت بهداشت و مقامات اين استان‌ها بارها خواستار عدم‌سفر به اين مناطق شده‌اند، اما اين درخواست با بي‌توجهي بسياري از مسافران روبه‌رو شده است. آن‌طور که وزارت بهداشت اعلام کرده است بعد از تعطيلي مدرسه‌ها، ورود به استان گيلان ۲۰ درصد بيشتر شده است.

اين در حالي است که گيلان بعد از تهران و قم بيشترين شمار مبتلايان به ويروس کرونا را دارد و گزارش‌هاي ستاد مقابله با کرونا در اين استان نشان مي‌دهد وضعيت خدمات بيمارستاني آن مطلوب نيست و در همين راستا نمايندگان اين استان نسبت به بروز فاجعه در اين استان هشدار داده‌اند. ارسلان زارع، استاندار گيلان نيز اعلام کرده است با توجه به محدوديت امکانات و نيروي انساني، آمادگي براي مواجهه با اين ويروس در سطح وسيع را نداريم. او در همين زمينه خواستار پشتيباني بيشتر وزارت بهداشت شده است.

در همين ارتباط روز گذشته جلسه فوق‌العاده کميسيون بهداشت، محيط‌زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي رشت با حضور نماينده تام‌الاختيار وزير بهداشت در گيلان برگزار شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمدحسين قرباني نماينده تام‌الاختيار وزير بهداشت در گيلان در اين جلسه گفت: هنوز نتوانسته‌ايم مردم را قانع کنيم يک دشمن تمام عيار رو به روي ما قرار گرفته و با هر زباني که بتوانيم به مردم مي‌گوييم در خانه‌هاي خود بمانند. اما شايد نکته مهم سخنان او آمار ارائه شده از فوت‌شدگان در اين استان باشد که هيچ مقام رسمي تاکنون آن را تاييد نکرده است.

وي آمار فوت‌شدگان مبتلا به کرونا در گيلان را بالغ‌بر ۲۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: حدود ۸۰۰ الي ۹۰۰ نفر در گيلان به اين ويروس آلوده شده‌اند. البته او عصر روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، در اين خصوص گفت: آمار مرگ‌وميرهاي بيماري‌هاي تنفسي طي ۱۶ روز گذشته به ۲۰۰ نفر مي‌رسد؛ اما بنده نگفتم که تمام اين فوتي‌ها به‌دليل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند، بلکه بسياري از اين افراد نيز ممکن است به بيماري‌هاي تنفسي يا قلبي - عروقي مبتلا بوده باشند.

وي افزود: ۱۰ روز پيش به تمام مسوولان اعلام کرديم که با توجه به شيوع کرونا در مناطق شمالي کشور وضعيت شهرهاي شمالي به سمت بحران پيش خواهد رفت، اما مسوولان توجهي به اين توصيه‌هاي ما نداشتند. با اين حال تصاوير منتشر شده در فضاي مجازي نشان مي‌دهد برخي از اهالي قم با تغيير پلاک خود از «۱۶» استان قم به «۵۶» استان گيلان قانون محدوديت ورود خودروهاي غير‌بومي به اين استان را زير پا گذاشته و وارد اين استان شده‌اند.

افرايش آمار مبتلايان به کرونا در مازندران

استان مازندران هم که پس از اعلام تعطيلي مدارس تا پايان سال از روز چهارشنبه با حجم ورود مسافر مواجه شده، طي دو روز گذشته با افزايش قابل‌توجه آمار مبتلايان به کرونا روبه‌رو شده است. هرچند اين افزايش آمار مي‌تواند ناشي از سرعت شناسايي بيماران مبتلا باشد، اما افزايش بيش از دو برابري مبتلايان از روز جمعه تا روز گذشته از (۳۰۱ نفر در روز جمعه ۱۶اسفندماه تا ۶۲۰ نفر تا روز گذشته ۱۸ اسفندماه) مي‌تواند با ورود مسافراني از قم و تهران که در صدر مناطق آلوده به کرونا در کشور هستند ارتباط نزديک داشته باشد. همچنان که روز شنبه کيانوش جهانپور، سخنگوي ستاد ملي مديريت و مقابله با کرونا ضمن ابراز تاسف از افزايش سفر به استان‌هاي شمالي کشورو به خطر افتادن سلامت مسافران و بوميان تصريح کرد: استان مازندران تاکنون جزو استان‌هاي اول ما در مورد ويروس کرونا نبود اما در حال حاضر ۶۰۶ نفر در اين استان به کوويد۱۹ مبتلا شده‌اند و دليلش اين سفرهايي است که طي روزهاي اخير به اين استان صورت گرفته است. به گزارش «ايرنا» وي افزود: اينکه استان مازندران را دربالاي جدول مبتلايان مي‌بينيم ناشي از افزايش سفر مردم به اين استان است و شايد به خاطر اين است که محدوديت‌هاي سختگيرانه اعمال نشده است. رئيس مرکز اطلاع‌رساني وزارت بهداشت گفت: امکانات درماني مازندران و استان‌هاي شمالي نسبت به جمعيتي که به اين مناطق سفر مي‌کنند، کافي نيست.

همزمان وضعيت شهرستان بابل از روز شنبه به حالت قرمز درآمده است. در همين ارتباط فرماندار بابل در گفت‌وگو با «ايرنا» گفت: شيوع ويروس کرونا شهرستان بابل را به وضعيت قرمز درآورده است و مردم هشدار ماندن در منازل را براي پيشگيري از تشديد اين بيماري جدي بگيرند. قربانعلي وليزاده بورا روز شنبه در نشست بررسي آخرين وضعيت ويروس کرونا در شهرستان افزود: شهروندان به هيچ عنوان به جز موارد خيلي خاص از منازل خارج نشوند. فيلم‌هاي منتشر شده در فضاي مجازي از بابلسر هم نشان مي‌دهد که ماشين‌هاي آتش نشاني در شهرستان بابلسر با بلندگو از مردم خواسته‌اند تا از تردد در سطح شهر بپرهيزند.

اين در حالي است که به‌رغم هشدارها مبني‌بر عدم‌سفر به استان مازندران و حتي بستن تمامي راه‌هاي ورودي به استان، فيلم‌هاي منتشرشده در فضاي مجازي نشان مي‌دهد برخي از مسافران سد راهداري را در آخرين ساعات شنبه شکسته و به استان مازندران وارد شده‌اند. البته استانداري مازندران نيز شنبه شب بدون توجه به آمار مبتلايان و آنچه که وضعيت حاد در اين استان عنوان شده است دستور باز کردن راه‌هاي مواصلاتي را به روي مسافران صادر کرد. موضوعي که باعث شد برخي مردم آمل در ورودي اين استان تجمع کرده و راه را بر مسافران ببندند. در واکنش به اعتراض مردم اين شهرستان نسبت به باز شدن جاده هراز و ورود مسافران از اين مسير به مازندران، فرماندار ويژه آمل گفت: مردم نبايد خود را با مسافران درگيرکنند و بايد اجازه دهند ماموران پليس موضوع را مديريت کنند.

به گزارش «ايرنا» جعفر رسولي افزود: در حال حاضر نيروي انتظامي کنترل اوضاع جاده هراز را بر عهده گرفته و در حال بازگرداندن مسافران است. وي همچنين از مسافران خواست تا به شهرهاي خود بازگردند و برنامه مسافرتشان را به زماني ديگري موکول کنند تا در شرايط آرام مردم مازندران از آنان ميزباني کنند. در همين حال براساس آخرين آمار دانشگاه علوم پزشکي مازندران ابتلا به بيماري کرونا در اين استان تاکنون ۱۷ قرباني بر جاي گذاشته است. همچنين به گزارش «ايرنا»، بيش از ۸۰۰ بيمار مشکوک هم در بيمارستان‌هاي مازندران بستري هستند.

وضعيت قرمز در استان البرز

در کنار استان گيلان و مازندران، آن‌طور که «ايرنا» گزارش داده است، دانشگاه علوم پزشکي استان البرز هم با اشاره به خطر جدي شيوع گسترده بيماري کرونا، در کرج وضعيت قرمز اعلام کرد و خواستار تعطيلي مهماني، شب‌نشيني و پاساژگردي در اين استان شد.

آمار بهبوديافتگان

در کنار وضعيت اين استان‌ها روز گذشته وزارت بهداشت آخرين آمار مبتلايان به کرونا در کشور را اعلام کرد. براساس اين آمار از ظهر روز شنبه تا روز گذشته مطابق نتايج آزمايشگاهي، ۷۴۳ مورد بيمار جديد مبتلا به کوويد-۱۹ در کشور شناسايي شده و کل مبتلايان به اين بيماري در کل کشور به ۶۵۶۶ نفر رسيده است. همچنين براساس اين آمار که ازسوي کيانوش جهانپور - سخنگوي وزارت بهداشت اعلام شده است از روز شنبه تا روز گذشته (طي ۲۴ ساعت) ۴۹ نفر از مبتلايان جديد کوويد-۱۹ جان خود را از دست دادند. رقمي که مي‌تواند بيشترين آمار فوت‌شدگان طي يک روز در اين مدت باشد.

جهانپور همچنين با بيان اينکه مجموع جان‌باختگان اين بيماري در کشور به ۱۹۴مورد رسيده است از بهبود ۲۱۳۴ بيمار مبتلا به کوويد-۱۹ در کشور خبر داد. خبري که در کنار آمار مبتلايان اميدوارکننده است.

به گزارش «ايسنا» وي در توضيح تعداد کل بيماران کوويد-۱۹ در کشور به تفکيک استان‌ها گفت: در مجموع در تهران ۱۸۰۵ مورد، قم ۶۸۵، گيلان ۴۹۶، اصفهان ۵۶۴، البرز ۳۰۷، مازندران ۶۲۰، مرکزي ۳۳۵، قزوين ۲۰۷، سمنان ۱۷۵، گلستان ۱۷۵، خراسان رضوي ۱۵۴، فارس ۱۰۴، لرستان ۱۴۴، آذربايجان شرقي ۱۰۷، خوزستان ۶۹، يزد ۸۷، زنجان ۵۳، کردستان ۶۳، اردبيل ۵۰، کرمانشاه ۳۳، کرمان ۴۱، همدان ۶۰، سيستان و بلوچستان ۳۴، هرمزگان ۳۵، خراسان جنوبي ۴۴، خراسان شمالي ۲۴، چهارمحال و بختياري ۲۱، ايلام ۱۵، آذربايجان غربي ۴۰، کهگيلويه و بويراحمد ۹ و بوشهر ۱۰ مورد بيماري ثبت شده است.

وي همچنين با بيان اينکه به‌نظر مي‌آيد تعداد مبتلايان جديد به بيماري کوويد-۱۹، طي دو روز اخير روند کاهشي داشته، گفت: هشدارهايي که پيش از اين براي پيشگيري از ابتلا و شيوع کرونا ويروس جديد داده شده، همچنان بر قوت خود باقي است، قطعا ما همچنان در نمودار صعودي هستيم و تعداد موارد ابتلا افزايش پيدا خواهد کرد. اميدواريم که تعداد موارد جديد نسبت به روزهاي قبل کاهش يابد، اما اصل صعودي بودن نمودار و شيوع بيماري بر جاي خود باقي است. جهانپور با تاکيد بر لزوم لغو سفرهاي بين‌شهري، گفت: ويروس کرونا را به شهرها و استان‌هاي ديگر هديه نبريم.

تهران مهمان نمي‌پذيرد

در همين حال روز گذشته پيروز حناچي، شهردار تهران نيز اعلام کرد که تهران نوروز ۹۹ پذيراي هيچ مهماني نخواهد بود. به گزارش «ايسنا» شهردار تهران ضمن تشريح اقدامات مجموعه شهرداري تهران در مقابله با ويروس کرونا، درخصوص تصميماتي که تهران به‌عنوان يکي از شهرهاي مهمان‌پذير براي ايام نوروز اتخاذ مي‌کند، گفت: هيچ يک از شهرهايي که مهمان‌پذير بودند در ايام عيد با توجه به اين شرايط دعوت به مهمان‌پذيري نمي‌کنند. شهردار تهران در عين حال گفت: ۵۰سوله مديريت بحران نيز براي شرايط بحران در نظر گرفته شده، معمولا اين سوله‌ها براي مواقع بحراني همچون سيل و زلزله پيش‌بيني شده بودند اما تلاش خواهيم کرد که آنها را براي استفاده در اين شرايط به‌عنوان نقاهتگاه آماده کنيم و در اين مسير بايد شرايط بهداشتي براي اين سوله‌ها فراهم شود. قطعا در استفاده از آنها سوله‌هايي که ايزوله‌تر و دورتر از مراکز جمعيتي هستند مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اما به‌رغم سخنان شهردار تهران و قرار گرفتن استان تهران در صدر جدول مبتلايان به ويروس کرونا هنوز برنامه‌اي براي کنترل سفرهاي نوروزي اجرا نشده است.

وضعيت در قم، اصفهان و گلستان

در اصفهان نيز که چهارمين استان با بيشترين آلودگي به ويروس کرونا اعلام شده است، فعلا راه‌هاي دسترسي به استان مسدود يا حتي محدود نشده است، فقط استاندار از مردم خواسته در نوروز، دور سفر به اين استان را قلم بگيرند. در گلستان هم که روند شيوع ويروس کرونا هم سريع گزارش شده است، حضور مردم در تفرجگاه‌هايي مثل النگدره و ناهارخوران ممنوع شده و مثل ساير استان‌ها مطابق دستور ستاد مديريت کرونا، پذيرش مسافر در مدارس و مهمان‌پذيرهاي دولتي ممنوع شده است. همچنين يونس عالي پور، معاون هماهنگي امور زائران استانداري قم اعلام کرد: براي جلوگيري از شيوع ويروس کرونا و شرايط ويژه‌اي که استان قم دارد، متاسفانه نمي‌توانيم از زائران و مسافران ميزباني کنيم. سردار رحيم جهانبخش، فرمانده انتظامي استان زنجان نيز از ممنوعيت ورود کليه خودروهاي غير‌بومي به اين استان خبرداد.

تماس تلفني با تعدادي از استانداران

همزمان با اين تحولات روز شنبه اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور در تماس‌هاي تلفني جداگانه با استانداران هرمزگان، فارس، قزوين، اصفهان، خراسان رضوي، کرمان و سيستان و بلوچستان اجراي سياست‌ها و برنامه‌هاي ستاد ملي مبارزه با کرونا و انسجام،‌ هماهنگي و همکاري بيشتر مسوولان و مردم را براي پيشگيري از شيوع اين ويروس و درمان مبتلايان ضروري ارزيابي کرد.   همچنين سعيد نمکي وزير بهداشت با گلايه از تردد غيرضروري شهروندان با وجود هشدارهاي متعدد گفت: به‌رغم اينکه گفتيم در اوج بيماري هستيم، در خانه بنشينند و سفر نکنند، گزارش‌ها نشان مي‌دهد که متاسفانه شماره پلاک‌هايي که از نقاط آلوده حرکت و سفر مي‌کنند، قابل‌توجه بود. او افزود: به همين دليل مجبور شديم از مدخل شهرها قرنطينه‌ها را شديدتر کنيم و جلوي آنها را که مي‌خواهند از مناطق آلوده ورود کنند، بگيريم و آنها را به قرنطينه ببريم.

گزارش لاريجاني به مراجع

همچنين علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، روز گذشته طي تماس تلفني با مراجع تقليد، آيات عظام‌ صافي گلپايگاني، وحيد خراساني، مکارم شيرازي، شبيري زنجاني،‌ سبحاني و جوادي آملي، نوري همداني، آخرين اقدامات صورت گرفته در سراسر کشور و شهر ‌مقدس قم در مقابله با شيوع ويروس کرونا، روند رفع نيازمندي‌هاي مردم و تجهيز مراکز درماني را تشريح کرد.

تعليق تمام پروازهاي هما به مقاصد اروپايي

در تحولي ديگر تمامي پروازهاي هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران به مقاصد اروپايي تا اطلاع ثانوي به حالت تعليق درآمد. دراين اطلاعيه آمده است: با توجه به محدوديت‌هايي که به دلايل نامعلوم از طرف اروپا بر پروازهاي «هما» اعمال شده، تمامي پروازهاي هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران به مقاصد اروپايي تا اطلاع ثانوي به حالت تعليق درآمده است.