سکه تمام بهار آزادي پس از حدود ۱۰ روز به کانال يک ميليون و ۴۰۰ هزار تومان بازگشت. روز يکشنبه، خبرپرتاب موشک يمن به سوي ابوظبي براي لحظاتي التهاب بازارها را بالا برد. دلار که معاملات خود را در ابتداي محدوده ۴ هزار و ۱۵۰ تومان آغاز کرده بود، به يکباره از حدود ساعت يک بعدازظهر با جوسازي پيرامون خبر ياد شده از محدوده ۴ هزار و ۱۶۰ تومان عبور کرد. تحت‌تاثير اين اتفاق، سکه تمام بهار آزادي نيز مرز يک ميليون و ۴۰۰ هزار تومان را شکست.

پس از فروکش کردن التهاب بازار و تکذيب خبر يادشده از سوي برخي ديگر از منابع خبري، افزايش قيمت دلار متوقف شد و اين ارز از محدوده ۴ هزار و ۱۶۰ تومان عقب نشست. با اين حال، سکه به بازگشت دلار از سقف روزانه توجهي نکرد و بالاي مرز يک ميليون و ۴۰۰هزار تومان باقي ماند. در نهايت روز يکشنبه، سکه روي نرخ يک ميليون و ۴۰۱هزار تومان به کار خود پايان داد که افزايشي ۱۴ هزار توماني نسبت به قيمت بسته شده روز شنبه داشت.اين پنجمين افزايش متوالي سکه بود و موجب شد فلز گرانبهاي داخلي به بالاترين قيمت از چهارم آذرماه برسد. به گفته فعالان، سه متغير در بازار سکه در شکل‌گيري روند افزايشي روزهاي اخير و مقاومت اين فلز گرانبها در برابر افت قيمت نقش داشتند. خريدهاي سکه با قيمت‌هاي بالا در حراج، تحرکات معامله‌گران در بازار آتي و افزايش تقاضاي جديد در بازار از جمله مهم‌ترين عواملي بودند که زمينه‌ساز تغيير مسير فلز گرانبهاي داخلي شدند. سکه ۳ روز کاهش متوالي را با ۵ افزايش پياپي پاسخ داده بود.

جبران کاهش ابتداي آذر

روزهاي ابتدايي سومين ماه پاييز بيشتر صحنه افت قيمت‌ها در بازار سکه بود. فلز گرانبهاي داخلي که ۲۹ آبان روي قيمت يک ميليون و ۴۳۷ هزار تومان قرار گرفته بود، روز ۳۰ آبان کمي تعديل و به کانال يک ميليون و ۴۲۰ هزار تومان عقب‌نشيني کرد. روز اول آذر معامله‌گران سکه قيمت را به کانال يک ميليون و ۴۳۰ هزار تومان بازگرداندند. با اين حال از روز دوم آذر ماه باد کاهشي در بازار وزيد که قيمت را نزديک به ۸۰ هزار تومان پايين آورد. روز پنج‌شنبه دوم آذر خبري در بازار پيچيد که بازارساز از روز شنبه چهارم آذر حراج سکه را پس از سال‌ها آغاز خواهد کرد. همين خبر به تنهايي کافي بود که سکه در يک روز ۲۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست بدهد. روزهاي چهارم و پنجم آذرماه اين کاهش پي گرفته شد و قيمت تا نقطه يک ميليون و ۳۵۴ هزار تومان پايين رفت. پس از اين، سکه تمام مسير خود را تغيير داد و ۵ افزايش متوالي را به ثبت رساند. اين روند قيمتي موجب شد که بخش زيادي ازافت ابتداي آذر ماه جبران شود. سکه در بازه زماني ۷ تا ۱۲ آذر حدود ۵۰ هزار تومان افزايش قيمت را به ثبت رساند و سرانجام روز گذشته به کانال يک ميليون و ۴۰۰ هزار تومان بازگشت. فعالان بازار عوامل مختلفي را زمينه‌ساز تغيير مسير سکه عنوان کردند.

عوامل زمينه‌ساز تغيير مسير سکه

به گفته فعالان، سه عامل در تغيير جهت مسير سکه اثرگذار بودند: روند خريدها در حراج سکه، تحرکات معامله‌گران آتي و ورود تقاضاي جديد.روند خريدها در حراج سکه: به گفته بخشي از حاضران بازار، قيمت سکه تمام در بيشتر مواقع در حراج بانک کارگشايي فاصله چنداني با قيمت بازار نگرفت. در واقع، خريداران سکه‌هاي حراج شده را بيشتر اوقات در سطح قيمتي نزديک به نرخ بازار خريداري کردند. اين در حالي بود که مسوولان حراج بارها به متقاضيان گوشزد کردند که با قيمت بالايي اقدام به خريد کرده‌اند و اشاره کردند که حتي قيمت پيشنهادي آنها از بازار بالاتر است.

دو دليل متفاوت براي وقوع اين اتفاق در بازار عنوان شد. عده‌اي از معامله‌گران باور داشتند که گروهي از مردم عادي بدون اطلاع از قيمت‌هاي بازار يا بدون محاسبه ماليات ارزش افزوده در حراج سکه در موقعيت خريد قرار گرفتند.  اين موضوع به‌ويژه در مورد حراج بسته‌هاي کوچک‌تر سکه (به‌خصوص بسته‌هاي ۲۰تايي) صدق مي‌کرد. به گفته يکي از حاضران حراج سکه، روز شنبه يکي از متقاضيان در حالي که قيمت سکه در بازار در حوالي يک ميليون و ۳۹۰ هزار تومان قرار داشت، در ازاي هر سکه قيمت بالاي يک ميليون و ۴۲۰ هزار تومان را پيشنهاد داده بود. وي مدت زيادي از حراج نگذشته بود که اعلام کرد در هنگام خريد مساله ماليات ارزش افزوده ۹ درصدي را لحاظ نکرده است و اصرار داشت که خريد وي لغو شود.

در کنار اين بازيگران ناآگاه در حراج سکه، گروهي باور دارند، بخشي از معامله‌گران عامدانه قيمت سکه را در حراج بالا مي‌برند. به گفته آنها اکنون قيمت سکه در حراج نقش يک سيگنال‌دهنده را به بازار نقدي ايفا مي‌کند. در واقع زماني که قيمت سکه در حراج بالا مي‌رود، زمينه رشد فلز گرانبهاي داخلي در معاملات نقدي سبزه‌ميدان را فراهم مي‌کند. از نظر آنها، سکه‌بازان با اين اهرم مي‌توانند، در معاملات سبزه ميدان سود مناسبي را کسب کنند.تحرکات معامله‌گران آتي: يکي ديگر از عواملي که دررشد قيمت سکه اثرگذار بوده است، به تحرکات معامله‌گران آتي نسبت داده شده است. عده‌اي باور دارند، بازيگران بزرگ سکه با قيمت‌هاي بالايي اقدام به خريد کرده‌اند، در نتيجه افت قيمت‌ها آنها را دچار ضرر سنگيني خواهد کرد.اين موضوع از نگاه برخي تحليلگران بازار موجب مي‌شود که معامله‌گران آتي در برابر افت قيمت‌ها مقاومت کنند. بالا بودن قيمت سکه در سررسيدهاي آتي شهريورماه ديگر عاملي است که سيگنال افزايشي به معامله‌گران سکه مي دهد. سکه در سررسيد دي ماهبالاي يک ميليون و ۴۰۰ و در سررسيد شهريور۹۷ بالاي يک ميليون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شده است. البته عده ديگري از معامله‌گران بازار معتقدند، اين سررسيدها نقش چنداني در معاملات نقدي بازار نداشته‌اند.

 شايعات ديگري نيز در بازار وجود دارد که قابل اثبات نيست، هرچند ديد معاملاتي ساير بازيگران را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد.يکي از شايعات برجسته آن است که دسته‌اي از فعالان معتقدند، معامله‌گران آتي در حراج سکه با قيمت‌هاي بالا اقدام به خريد مي‌کنند. ورود تقاضاي جديد: به گفته فعالان، از اوايل پاييز تقاضاهاي جديدي وارد بازار سکه شد که جنس‌هاي متفاوتي دارد. اکثر فروشندگان بازار سکه اعتقاد دارند تقاضا براي خريد سکه افزايش يافته است و دلايل متفاوتي نيز براي آن ذکر کرده‌اند. گروهي باور دارند، افزايش احتمالي بيشتر قيمت دلار در آذرماه موجب شده است که سکه‌بازان رشد قيمت‌ها را پيش‌خور کنند. در مقابل، عده‌اي ديدگاه متفاوت‌‌تري دارند. آنها معتقدند بخشي از معامله‌گران تصميم گرفتند به جاي بازارارز وارد معاملات سکه شوند. به باور آنها، بازارساز در ۲ ماه ابتدايي پاييز قيمت دلار را به خوبي مديريت کرد و نوسانات قيمت کاهش يافت. در اين شرايط، معامله‌گران سعي کردند وارد بازار سکه‌اي شوند که سال‌ها در آن عرضه خاصي صورت نگرفته بود. در کنار اين، برخي کاهش نرخ سود بانکي را در رشد تقاضاي سکه موثر دانستند.آنچه مسلم است جريان سرمايه‌اي وارد بازار سکه شده است اما در‌صورتي‌که با پاسخ مناسبي رو‌به‌رو نشود، توانايي بالا بردن نوسانات را خواهد داشت. به‌نظر مي‌رسد بهتر است بازارساز با اتخاذ سياست‌هاي مناسب سرمايه‌هاي موجود در بازار سکه را به سمت بازارهاي متشکل‌تر هدايت کند.

بانک و بيمه